Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ
 

  İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun katılımlarıyla Dünya Engelliler Günü münasebetiyle engelli eş ve çocuk sahibi Emniyet Teşkilatı personelinin ailelerine yönelik bugün Ankara’da bir etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe personelimizin ailelerinin yanı sıra, İçişleri Bakan Yardımcımız Sayın Muhterem İnce, Emniyet Genel Müdürümüz Sayın Celal Uzunkaya, Ankara Valisi Vasip Şahin, Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları ve Daire Başkanları katıldı. 

     Programdaki konuşmasına etkinlik kapsamında konuşma ve şiir dinletisi gerçekleştiren personelimizin özel gereksinimli eş ve çocuklarına teşekkür ederek başlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Onlar bugün burada bizlere nasıl büyük bir ailenin parçası olduğumuzu, özümüzü ve birbirimize dokunmayı öğrettiler. İyi ki bu akşam buradayız. İyi ki Emniyet Genel Müdürlüğümüz bu kadar güzel, bu kadar anlamlı bir etkinliği burada gerçekleştirmiş. Sizlere güzel bir selamı iletmek istiyorum. Hakikaten bu konuda Türkiye de büyük bir çalışma gerçekleştiren ve engelliler açısından benim güzel ülkemde bir zihniyet devrimi gerçekleştiren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Bey’in sizlere selamlarını muhabbetlerini hepinize ayrı ayrı sevgilerini iletiyorum.” diye konuştu.

  Programda etkinlik gerçekleştiren engelli çocuklarımızın aslında anlatılanları resmettiğini dile getiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu  “ O kadar güzel resmettiler ki bir taraftan mehteranla, bir taraftan şiirlerle, bir taraftan forklörle. Ama bunların ötesinde farklı bir söyleme biçimi daha var. Biz ona hal dili diyoruz. İşte bu akşam hal dilini bu aile en güzel şekilde anlatıyor ve bizim dinimiz bize bir şey öğretti. Her insan bir alemdir dedi. Bu salondaki herkes özellikle dünyada da öteki dünyada da mükâfatların en yücesi ile karşılaşacak olan annelere, babalara her biri bizim için birer yıldız olan her biri bizim için ayrı öneme sahip çocuklarımıza ve bu salondaki herkese şükranlarımı iletiyorum.” diye konuştu.

     Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya ise burada yaptığı konuşmada Türk Polis Teşkilatının engellilerimizin huzur ve güven içinde yaşamaları için önlerindeki suni engelleri ortadan kaldırma gayreti içerisinde olduğuna değinerek “Güvenlik hizmetlerinde mağduriyet yaşamamaları amacıyla bu hizmetleri kolay, hızlı ve etkin bir şekilde karşılanması için büyük çaba sarf ediyoruz. Özellikle engelli kardeşlerimize pozitif ayrımcılık yaptığımızı bilmenizi isterim. Onların yüzü gülerse toplumun yüzü güler. Onların umutsuzluğa kapılmalarına asla müsaade edemeyiz.” dedi.

   Emniyet Teşkilatında engelli aile bireylerine sahip 2.718 personelin bulunduğuna dikkat çeken Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya “Çeşitli etkinliklerle her zaman onların yanında yer alarak paylaşım içinde bulunuyoruz. Engelli takip modülüne kayıtlı olan ailelerimizi ziyaret ederek durumlarını takip ediyoruz. Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) ile imzaladığımız anlaşma sayesinde ortez ve protez ihtiyacı olan personelimize destek sağlıyoruz.

Sosyal Tesislerimizden % 50 indirimli yararlanma imkânı veriyor ve kamp dönemlerinde belirli oranlarda kontenjan sağlıyoruz.” dedi.

Engelli aile bireylerine sahip personele lojmanlardan öncelikli faydalanma hakkı, nüfusa kayıtlı olduğu ilde görev yapabilme ve ikinci bölge (şark) hizmetinden muaf olunması gibi birçok konuda yardımcı olunduğunun altını çizen Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı vasıtasıyla da 2018 yılı Kasım ayına kadar özel eğitime ihtiyaç duyan toplam 1.360 çocuğa 5 milyon 472 bin lira yardımda bulunulduğunu dile getirdi.

        Gerçekleştirilen etkinliğe katılan çocuklarımıza hediyeler takdim edildi ve hatıra fotoğraflarının çekilmesinin ardından etkinlik sona erdi.